رسانه کُردی

چاپ سه کتاب جدید کرمانجی در ایران!

روناهیادل-بخش فارسی: چاپ سه کتاب جدید کرمانجی در ایران!

بر اساس گزارش سایت روناهیادل، سه کتاب کردی کرمانجی از طرف انتشارات عمو علوی در ایران چاپ و پخش شدند. انتشارات عمو علوی مجوز چاپ و پخش هر سه کتاب را از اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کرده است.

از این سه کتاب دو تا کتاب شعر هستند و یک کتاب هم ترجمه می باشد.

ادامه مطلب: چاپ سه کتاب جدید کرمانجی در ایران!

رادیو راه نو ( RIA TAZA )؛ رادیویی کردی کرمانجی در مسکو

روناهیا دل / رادیوی راه نو RIA TAZA ( به کرمانجی: Riya Teze ) یک رادیویی در مسکو پایتخت روسیه می باشد که به زبان کردی کرمانجی فعالیت می کند.

علاوه بر انعکاس اخبار و تحولات جهان و مناطق کردنشین جهان، به پخش برنامه هایی در زمینه های آموزش زبان کردی کرمانجی، ادبیات، فرهنگ ، تاریخ ، هنر ، سلامتی ، ورزشی و ... می پردازد.

آدرس سایت رادیو : http://www.riataza.com/index.php

توجه : اخبار تکمیلی در این باره به زودی ارسال می شود.

دانلود برنامه فرهنگ لغت چند زبانه WQFerheng برای کامپیوتر و موبایل

 روناهیا دل / برنامه برنامه فرهنگ لغت چند زبانه WQFerheng که توسط کُردی بنام فاتح آیدین طراحی شده است، بر اساس زبان کردی کرمانجی، کردی سورانی، فارسی، ترکی، فرانسوی، انگلیسی، عربی، و چندین زبان دیگر می باشد. این برنامه برای کامپیونر و تلفن همراه آماده شده است، شما می توانید این برنامه را دانلود کنید و بر روی سیستم خود نصب نمایید و براحتی معانی کلمات را پیدا کنید.

ادامه مطلب: دانلود برنامه فرهنگ لغت چند زبانه WQFerheng برای کامپیوتر و موبایل

اَگرین دات کام، اولین موتور جستجوگر به زبان کُردی، گوگل کُردی

 روناهیا دل / مدتی است که پرتال جستجوی وب بنام آگرین دات کام راه اندازی شده است و هر روز بر شمار کاربران آن افزوده می شود. تصمیم گرفتم که برای اولین بار خدمات این پرتال کردی زبان را برای کُردهای ایران معرفی نمایم تا که بتوانند از خدمات رایگان این پرتال استفاده کنند و فعالیت های خود را بر روی این پرتال به دو لهجه ی کرمانجی و سورانی منتشر کنند، علاوه بر این کار می توانید زبان کردی کرمانجی را در این پرتال بهتر یاد بگیرید

ادامه مطلب: اَگرین دات کام، اولین موتور جستجوگر به زبان کُردی، گوگل کُردی

بخش کرمانجی شبکه سحر هم راه اندازی شد!

روناهیا دل /به گزارش وبسایت دبستان ، شبکه جهانی سحر ایران بعد از توقف طولانی باز هم بخش کرمانجی خود را راه اندازی کرد.

در ایران هم مانند بسیاری از کشورها شبکه های تلوزیونی به زبان های گوناگونی وجود دارد ، یکی از این شبکه ها، شبکه سحر می باشد که به شش زبان کُردی ، فرانسوی، انگلیسی، بوسنایی، اردویی و آذری به پخش برنامه های خود می پردازد. بخش کردی این شبکه با گویش کرمانجی و سورانی کار خود را آغاز کرده بود ولی بنابه دلایلی بخش کرمانجی آن متوقف شد. ولی الان بخش کرمانجی آن را راه اندازی کرده است.

ادامه مطلب: بخش کرمانجی شبکه سحر هم راه اندازی شد!