تئاتر به زبان کردی کرمانجی برای اولین بار در شمال خراسان

 روناهیا دل/ تئاتر کردی کرمانجی برای اولین بار در مرکز تئاتر قوچان برگزار شد و تا 30 مهر ماه ادامه دارد.تئاتر به زبان کردی و گویش کرمانجی خراسانی برای اولین بار در ایران برگزار شد. قوچان که یکی از شهرهای کردنشین استان خراسان در شمال ایران می باشد که با حفظ فرهنگ و هنر کردی مشهور است. این  تئاتر از روی یک آواز مردمی به نام " گرایلی " توسط فرشید تمری نوشته می باشد. میترا بابایی و عباس کاظمیان  کارگردانان این تئاتر می باشند، بازیگران این تئاتر میترا بابایی، حسین حق پرست، محمود خسروی، زهره دین پور، مریم پروانه، رضا باقرزاده، ابراهیم فرودی، یاسین گل محمدی، شهرام معین کیا، محمد عبدی، علی شادمان و ناصر علیزاده می باشند که دارای سن هفت سالگی تا چهل پنج سالگی هستند.

آموزشگاه " آرسکای فیلم " مجری برگزاری این تئاتر می باشد که مجوز پخش آن را از وزارت فرهنگ و ارشاد دریافت نموده است. مردم خراسان با شور و هیجان بالایی در این تئاتر شرکت می کنند، علاوه بر بازی تئاتر آواز کردی کرمانجی هم بر روی صحنه بصورت زنده اجرا می شود.

هنر خوانندگی با صدای جواد حسن زاده، دوتار با هنرمندی مرتضی عیدی، قُشمه و زورنه هم با هنرمندی علی عسگر آریان اجرا می شود.

در این تئاتر علاوه بر کرمانج ها افراد فارسی زبان هم شرکت می کنند، اگرچه تئاتر به کردی کرمانجی می باشد ولی در پایان صحنه کارگردان با زبان فارسی مختصری از تئاتر را بیان می کند تا کسانی که با زبان کردی کرمانجی آشنایی ندارند از شناختی از این تئاتر داشته باشند.

آواز های کردی سرگذشت قهرمانی و عاشقی  هوزان های(خوانندگان قدیمی) دل پاکی می باشد که این تئاتر از آن برگرفته شده، که با شنیدن آن بعضی وقت ها اشک بر گونه شرکت کنندگان جاری می شود.

 

 

نظرات  

 
+1 #2 میترا بابائی 1393-10-09 10:16
سلام و خسته نباشید. و با تشکراز اطلاع رسانی خوبتون
بازگو کردن
 
 
+1 #1 رجائی 1393-08-01 05:17
بهره بردم ازمطالب شما
بازگو کردن
 

اضافه کردن نظر

لطفا دیدگاه خود را به زبان فارسی بنویسید! از انتشار دیدگاه ها به غیر از زبان فارسی در این بخش معذوریم!
توجه: دیدگاه های فارسی در بخش فارسی و دیدگاه های کُردی در بخش کُردی منتشر می شود!


کد امنیتی
تازه کردن