فرهنگ کُردی

کوچ عشایر شهرستان ماکو به سوی مراتع ییلاقی شروع شد

روناهیا دل/ عشایر شهرستان ماکو مانند هر سال با آمدن فصل تابستان کوچ خود را به سوی مراتع ییلاقی شروع کردند که به مدت 75 روز در مراتع سکونت می کنند. این عشایر کوچ نشین که به عشایر جلالی معروف می باشد بزرگترین عشایر شمال استان آذربایجان غربی می باشد. بر اساس آمارهای رسمی عشایر کوچ نشین منطقه های ماکو از 4300 خانوار تشکیل شده است که هر سال با شروع فصل تابستان کوچ خود را به سوی مراتع شهرستان ماکو و شهرستان چالدران شروع می کنند. عشایر ماکو دارای بیشتر از 17 هزار راس دام کوچک و بزرگ می باشد.

30درصد از عشایر استان آ.غ در شهرستان ماکو قرار دارد که بیشتر آن در منطقه بورالان سکونت دارد.بر اساس آمار رسمی مقدار تولیدات گوشت ایلات و طوایف شهرستان ماکو 1930 تن، تولید شیر 3700 تن و تولید پشم 450 تن است.

ارزان بودن بهای گوشت و شیر تولیدی عشایر یکی از بزرگترین گلایه های مردم عشایر از مسئولین می باشد.

در ابتدای شروع کوچ نشینی مردم حیوانات خود را به سوی مراتع ییلاقی به حرکت در می آورند که در منطقه های شهرستان ماکو به اصلاح شَمزَ گفته می شود. بعد از ان که شَمزَها حرکت کردند مردم چادرها و اسباب خود را توسط ماشین های باری حمل می کنند. شَمزَها یه مدت 4 یا 5 روز راه می روند تا به مراتع ییلاقی برسند.

متاسفانه مشکلات کوچ نشینی و عشایری از طرف مسئولین دیده نمی شود از جمله راه هایی که عشایر از آن استفاده می کند وضعیت آن خراب می باشد و هر روز با بارش باران و آمده سیل خراب تر می شوند ولی اقداماتی در ای زمینه صورت نمی گیرد.

شهرستان چالدران دارای بیش از 80 هزار هکتار مراتع سرسبز ییلاقی است که همه ساله در فصل تابستان این مراتع مهمان بسیاری از عشایر شهرستان های پلدشت، شوط، خوی، چایپاره، سلماس و ماکو می باشد.

اضافه کردن نظر

لطفا دیدگاه خود را به زبان فارسی بنویسید! از انتشار دیدگاه ها به غیر از زبان فارسی در این بخش معذوریم!
توجه: دیدگاه های فارسی در بخش فارسی و دیدگاه های کُردی در بخش کُردی منتشر می شود!


کد امنیتی
تازه کردن