فرهنگ کُردی

کوچ عشایر مناطق ماکو به سوی ییلاق های سرحد آغاز شد

 روناهیا دل / با فرا رسیدن فصل تابستان کوچ عشایر منطقه ماکو به سوی ییلاق های سرحد ( چالدران ) آغاز شد. بر اساس آمار رسمی عشایر استان آذربایجان غربی از 12 ایل، 21 طایفه مستقل و 15 هزار خانوار تشکیل شده است که 43 هزار و 30 خانوار آن در منطقه ماکو زندگی می کند و شمار جمعیت آن بالغ بر 22 هزار نفر می باشد.

رئیس امور عشایر شهرستان چالدران گفت: امروز بیش از 28 هزار نفر با 500 هزار راس دام کوچ خود را آغاز کردند که این عشایر به مدت 75 روز در220 منطقه ییلاقی این شهرستان مستقر می شوند.

شمار زیادی از عشایر استان آذربایجان غربی در مناطق ماکو قرار گرفته است. علیرغم هوای گرم و نبود علوفه های سبز ، این عشایر در شرایط سخت زندگی از قبیل خراب بودن راه های ارتباطی، نبود آب آشامیدنی، نبود امکانات حمام و دستشویی به سر می برند.

مانند هرسال با فرا رسیدن فصل تابستان مناطق ییلاقی سرحد که متصل به مرز ترکیه می باشند بعلت هوای خنک و سرسبزی پر از چادرهای سیاه عشایر می شوند.

موقعیت تاریخی و جغرافی قلعه دمدم

قلعه تاریخی دمدم / تهیه کننده: علی میلان

مشخصات جغرافیایی قلعه دمدم (Kela Dim Dim) :

قلعه دمدم از بناهای قبل از اسلام و برگ زرینی از تاریخ و دلاوری های مردم کرد در حفظ مرزهای ایران است و قدمت آن بر اساس بعضی از منابع به دوره ی سامانیان می رسد ، این قلعه که بر سر راه مهاباد به ارومیه در کنار قریه ی بالانج یا بالانش قرار دارد ، به مرور زمان فرو ریخته است و اکنون فقط بقایای اندکی از آن پابرجاست. بنا شامل راه زیرزمینی با دیوار آجری است و تنها قلعه شمالی و بخشی از دیواره ی جنوبی آن باقی مانده است. موقعیت جغرافیایی قلعه طوری است که در مسیر آثار تمدنی و باستانی تپه حسنلو ، سنگ نوشته کله شین ، مقبره فره ورتیش ، قلعه تخت سلیمان و بالاخره آثار تمدنی کرمانشاه قرار دارد.

ادامه مطلب: موقعیت تاریخی و جغرافی قلعه دمدم

دنگبژهای کُرد غرب ایران : مصطفی حَمی

روناهیا دل / مصطفی بروکی میلان مشهوربه مصطفی حه مێ از طایفه بروکی متولد۱۳۳۸ روستای ناور ازتوابع شهرستان چالدران  در شمال استان آذربایجان غربی از دنگبژهای مشهور و خوش صدا ی این منطقه می باشد.مصطفی دنگبژی را از ۱۲ سالگی در محضرمرحوم پدرش حمید ( حه مێ) فرا گرفت . پدرش در روستای ناور به کار کشاورزی و دامداری مشغول بود مصطفی از همان کودکی دارای احساسی پاک بود وهمیشه در محضر پدرش در دیوان خانه ها و مجالس همراه بوده و آهنگ های پدرش راحفظ ودرهرفرصتی آنها را بازگو می کرد .خیلی زود توجه پدر را به خود جلب کرد و با تشویق پدر مهربانش

بیشتر بخوانیددنگبژهای کُرد غرب ایران : مصطفی حَمی

مصاحبه آژانس کُرد پرس با خواننده مشهور کُرد؛ جوان حاجو

مصاحبه اختصاصی کردپرس با جوان حاجو؛

آرزویم برگزاری کنسرت در کرمانشاه و سنندج است
آمدن به کردستان ایران و اجرای کنسرت در مهاباد، سنندج، کرمانشاه و حتی در تهران برای ایرانی ها، آرزو و خواسته دیرین من است. ولی تابحال کسی به بنده پیشنهادی دراین مورد نداده است.

جوان حاجو خواننده نامدار کرد که طلایه دار خیزشی کم نظیر در موسیقی کردی است. وی موسیقی اصیل کردی را به سبک فولک- راک می خواند و ایده های بدیعی در این زمینه ارائه کرده است. آقای حاجو خود نیز معترف است که در ابتدای راهش با مشکلات فراوانی روبرو بوده است اما اکنون وی این دوره را سپری کرده و به عنوان یکی از مطرح ترین هنرمندان کرد، شناخته می شود. خبرگزاری بین المللی کردپرس تصمیم گرفت تا گفتگوی با جوان حاجو ترتیب دهد. مشروح مصاحبه جوان حاجو با خبرنگار کردپرس به شرح زیراست:

ادامه مطلب: مصاحبه آژانس کُرد پرس با خواننده مشهور کُرد؛ جوان حاجو

تئاتر به زبان کردی کرمانجی برای اولین بار در شمال خراسان

 روناهیا دل/ تئاتر کردی کرمانجی برای اولین بار در مرکز تئاتر قوچان برگزار شد و تا 30 مهر ماه ادامه دارد.تئاتر به زبان کردی و گویش کرمانجی خراسانی برای اولین بار در ایران برگزار شد. قوچان که یکی از شهرهای کردنشین استان خراسان در شمال ایران می باشد که با حفظ فرهنگ و هنر کردی مشهور است. این  تئاتر از روی یک آواز مردمی به نام " گرایلی " توسط فرشید تمری نوشته می باشد. میترا بابایی و عباس کاظمیان  کارگردانان این تئاتر می باشند، بازیگران این تئاتر میترا بابایی، حسین حق پرست، محمود خسروی، زهره دین پور، مریم پروانه، رضا باقرزاده، ابراهیم فرودی، یاسین گل محمدی، شهرام معین کیا، محمد عبدی، علی شادمان و ناصر علیزاده می باشند که دارای سن هفت سالگی تا چهل پنج سالگی هستند.

بیشتر بخوانید ...تئاتر به زبان کردی کرمانجی برای اولین بار در شمال خراسان